20 селекции обебзедија место на ЕУРО 2020, Македонија ќе ја бара последната шанса

0

По завршувањето и на последното коло од квалификациите за Европското фудбалско првенство 2020, станаа познати 20 учесници на завршницата на континенталното натпреварување.

На ЕУРО 2020 досега учество изборија: Белгија, Италија, Русија, Полска, Украина, Шпанија, Турција, Франција, Англија, Чешка, Финска, Шведска, Хрватска, Германија, Холандија, Австрија, Португалија, Данска, Швајцарија и Велс.

Уште четири учесници на ЕП ќе се пласираат преку Лигата на нации на пролет идната година. Меѓу кандидатите е и Македонија која во полуфиналето од четвртата група ќе игра со Косово.

Европското првенство ќе се одржи во 12 града ширум континентот од 12 јуни до 12 јули 2020 година.

Share.

Leave A Reply