25 години од јубилејниот меч во Крањ (ФОТО+ВИДЕО)

0

Денеска македонскиот фудбал прославува голем јубилеј. Пред точно 25 години на 13 октомври 1993 година, за првпат, македонската фудбалска репрезентација одигра официјален пријателски меч. Во Краљ, Словенија, Македонија предводена од Андон Дончевски, го одигра својот прв натпревар во историјата и ја победи Словенија на гости со 4:1.

Од тогаш па до денеска, Македонија одигра 222 официјални натпревари.

 

Share.

Leave A Reply