Африканскиот куп на нации одложен од 2021 за 2022 година

0

Африканската фудбалска конфедерација го потврди презакажувањето на Африканскиот куп на нации – 2021 до 2022 година, според официјалната веб-страница на организацијата.

Одлуката за одложување на турнирот е донесена на состанокот на Извршниот комитет на Африканската конфедерација за фудбал, поради пандемијата на коронавирусот. Африканскиот куп на нации ќе се одржи во јануари 2022 година. Турнирот првично беше презакажан од јули 2021 година, поради летната сезона на дождови во Камерун.

Актуелен победник на Африканскиот куп на нации е репрезентацијата на Алжир, која во финалето на турнирот во 2019 година ја совлада репрезентацијата на Сенегал со резултат 1:0.

Share.

Leave A Reply