Алавес му даде отказ на тренерот Пабло Мачин

0

Пабло Мачин е ослободен од функцијата тренер на Алавес. Ова беше објавено на официјалната веб-страница на шпанскиот клуб. Хавиер Кабељо, кој му беше асистент на Мачин, ќе ја извршува фунцијата на главен тренер.

Пред да започне со работа во Алавес, Пабло замина на работа во Кина, каде стана шеф на Квингдао, кој стигна до елитата. Договорот со 45-годишниот тренер беше потпишан на една година. Оваа сезона беше 100-та во историјата за шпанскиот тим. Од 2018 до 2019 година, Мачин беше тренер на Севиља.

Причината за оставката беа незадоволителните резултати на тимот. Алавес во последните 5 средби има само една победа, еден нерешен резултат и три порази, а се наоѓа на 16-то место со 18 бода.

Share.

Leave A Reply