Анхел Ди Марија може да добие долга суспензија

0

Играчот на ПСЖ, Анхел Ди Марија може да добие долга суспензија по натпреварот против Марсеј (0:1) во третото коло од францускиот шампионат, пренесува „Дејли меил“.

Според изворот, Ди Марија може да биде казнет за плукање кон дефанзивецот на Марсеј, Алваро Гонзалес, кое беше снимено на видео. Ова е сериозно кршење на протоколот за коронавирус.

Аргентинскиот фудбалер може да биде суспендиран на шест натпревари. Да потсетиме, на крајот од средбата, екипите имаа расправија, при што Бразилецот Нејмар доби црвен картон за ударот на шпанскиот дефанзивец од Марсеј, Алваро Гонзалес во задниот дел од главата. Уште неколку играчи беа исто така отстранети.

После натпреварот, Нејмар го обвини Гонзалес за расизам. За време на конфликтот, Алваро наводно рекол: „Затвори ја устата, валкан мајмун“. Не е познато дали оваа фраза била упатена кон Нејмар, но токму поради тоа започнала расправијата. Самиот Гонзалес негира дека го навредил Нејмар.

Share.

Leave A Reply