Артом ќе се врати на тартанот

0

Привремената казна на рускиот атлетичар, Артом Денмухаметов, е укината од страна на Светскиот арбитражен суд.

Во јуни, Денмухаметов беше суспендиран бидејќи добивал совети од казнетиот тренер, Владимир Казарин. Ќе потсетиме дека Казарин е осуден на доживотен затвор откако извештајот на Меѓународната агенција за борба против допинг докажа дека тренерот им давал нелегални супстанции на неговите спортисти.

Денеска спортскиот суд  за атлетика ги отфрли обвиненијата против рускиот атлетичар.

 

Share.

Leave A Reply