Ашраф Хакими потпиша договор со Интер

0

Ашраф Хакими, мароканскиот дефанзивец на Реал Мадрид, потпиша договор со Интер, објави новинарот Џанлука Ди Марцио на својот твитер профил.

Фудбалерот склучи договор со италијанскиот клуб до летото 2025 година. Претходно беше објавено дека износот на трансферот на Мароканецот во Интер ќе изнесува 40 милиони евра.

Оваа сезона, 21-годишниот Хакими играше со позајмица во Борусија Дортмунд. Одигра 33 натпревари во германското првенство (29 во првиот тим), во кои постигна пет гола, даде 10 асистенции, а исто така доби и пет жолти картони. Хакими е повикан во мароканскиот национален тим уште од 2016 година. Како дел од мароканската репрезентација, тој одигра 28 натпревари и постигна два гола.

Share.

Leave A Reply