Атлетико по третпат ја освои ЛЕ

0

Атлетико Мадрид по третпат во својата историја ја освои Лигата на Европа. По трофеите во 2010 и 2012 година, Симеоне и неговите момци уште еднаш се закитија со трофејот во второто по ранг европско клупско натпреварување.

Вечерва на стадионот во Лион, „јорганџиите“ славеа со 3:0 во пресметката соОлимпик Марсеј, кој загуби во третото финале едно подруго во кое се појави францускиот тим.

Гризман ја отвори серијата во 21 минута по една голема грешка на противничката одбрана. Истиот фудбалер погоди и за 2:0 во 49 минута и го најави новото крунисување на шпанскиот тим. Со голот на Габи во 89. Минута и

Share.

Leave A Reply