Баерн Минхен и Реал заинтересирани за играч на Борусија Менхенгладбах

0

Фудбалерот за врска на Борусија Менхенгладбах, Флоријан Нојхаус, може да го напушти тимот на крајот на сезоната.

Според „Скај Германија“, 23-годишниот играч се гледа себеси во врвен клуб и сака да го напушти својот сегашен тим во летниот преоден рок.

Борусија не би сакала да се раздели со Флоријан, чиј договор важи до 2024 година. Во моментов, клубот е подготвен да го ослободи играчот само за висината на надоместокот пропишан во договорот, што значително ја надминува неговата вредност.

За услугите на Нојхаус се заинтересирани Баерн Минхен, против кого тој го постигна победничкиот гол на неодамнешниот натпревар во германското првенство и Реал Мадрид. Нојхаус ја започна својата кариера во Минхен 1860, а во Борусија игра од 2017 година. Оваа сезона, играчот за врска учествуваше на 14 натпревари од германската Бундес лига, постигна 3 гола и 2 асистенции и доби 6 жолти картони.

Share.

Leave A Reply