Бензема подобри достигнување на Роберто Карлос

0

Карим Бензема го предводеше Реал Мадрид со капитенската лента на првиот натпревар од четвртфиналето во Лигата на шампионите против Ливерпул (3:1) но иако не постигна гол, тој повторно беше меѓу најдобрите во тимот на Зинедин Зидан.

Тоа беше натпревар број 108 за Французинот со тимот на Реал во Лигата на шампионите. Зад себе го остави Роберто Карлос, кој има 107 натпревари за Реал во Лигата на шампионите, а пред него се само Икер Касилјас (150), Раул (130) и Серхио Рамос (128).

Зинедин Зидан го имаше својот натпревар број 50 на чело на кралскиот клуб во Лигата на шампионите. 31 од нив завршија со победа, а подобар учинок има само Јуп Хејнкес – 32 победи од неговите први 50 натпревари како тренер на Реал Мадрид во Лигата на шампионите.

Стрелецот на двата гола против Ливерпул – Винисиус Жуниор е вториот најмлад играч на Реал Мадрид со погодок во елиминациските натпревари од ЛШ. Бразилецот има 20 години и 268 дена, а рекордот го држи легендата Раул, кој погоди против Јувентус во 1996 година, кога имаше 18 години и 253 дена.

Синоќа погоди и Марко Асенсио, кој за прв пат во кариерата е прецизен на 4 последователни натпревари. А, Лука Модриќ стана најстариот играч пред Рајан Гигс во 2011 година, кој асистираше на три последователни натпревари во Лигата на шампионите.

Share.

Leave A Reply