Блат ја напушти Пиреја

0

Екипата на Олимпијакос по поразот од Асвел на стартот на кошаркарската Евро-лига, се одлучи да ја прекине соработката со искусниот тренер, Дејвид Плат.

„Имавме долги разговори и заклучивме дека треба да се разделиме. Имаше респект од двете страни. Многу ќе ми значи времето што го поминав во Грција. Сакам да им се заблагодарам на луѓето тука кои покажаа максимално почитување за мојата работа. Сакам да им се заблагодарам и на играчите, стручниот штаб и управата на Олимпијакос“ – потенцираше Блат.

Неговото место времено ќе го заземе, Кестудис Кемзура, кој ќе седи на клупата на мечот со  Валенсија во рамките на второто коло во Евро-лигата.

Share.

Leave A Reply