Бол влезе во историјата на НБА

0

Кошаркарот на Шарлот, Ламело Бол се запиша во историјата на НБА како најмлад играч кој направил трипл-дабл ефект.

Неговиот состав ја победи Атланта со 113:105 а 19 годишниот играч запиша 22 поени, 12 скокови и 11 асистенции што беше доволно да ги надмине легендите Меџик Џонсон, Леброн Џејмс и така натаму.

Бол првиот двоцифрен ефект во три статистички категории го оствари со 19 години и 140 дена што е за речиси шест месеци подобро од Маркел Фулц и Лука Дончиќ.

 

Share.

Leave A Reply