Борха Валеро се врати во Фиорентина

0

Фудбалерот на Интер, Борха Валеро (35 години) се приклучи на Фиорентина со слободен трансфер. Играчот ќе игра за „виолетовите“ со број шест, објави прес-службата на тимот.

Валеро веќе играше за Фиорентина од 2012 до 2017 година. Играчот од средниот ред одигра 212 натпревари, постигна 17 голови и 45 асистенции.

Во 2017 година се пресели во Интер за 6,5 милиони евра. Во сезоната 2019/2020, Шпанецот одигра 25 натпревари и постигна три гола. Играчот за врска повеќе не е вклучен во главниот тим на Интер и затоа си замина од Милано.

Валеро беше дел од А селекцијата на Шпанија, дебитираше во 2011 година против САД (3-0). Но, таа средба беше единствена за него во дресот на репрезентацијата. Договорот на Валеро со Фиорентина е на една сезона.

Share.

Leave A Reply