Британецот има големи барања

0

Луис Хамилтон и луѓето од Мерцедес во Формула 1 имаат сериозни разлики во преговорите за продолжување на соработката, тврди шефот на екипата, Тото Волф.

Седумкратниот светски шампион поставил повеќе услови за да го потпише новиот договор, но, тие не им се допаѓаат на луѓето од германскиот тим.

Прво: Хамилтон побара повеќе од 40 милиони евра колку што му беа понудени, потоа побара 10% од парите заработени од Мерцедес за шампионската титула кај конструкторите и трето, седумкратниот светски шампион инсистира на  договор од четири години додека Мерцедес е подготвен за две сезони.

Share.

Leave A Reply