Челзи ќе го понуди Кепа плус пари за да го добие Јан Облак

0

Челзи сака да го привлече голманот на Атлетико Мадрид, Јан Облак. Словенецот е еден од најдобрите на неговата позиција во светот и од Атлетико Мадрид се обидоа да го врзат со долгорочен договор.

Тој има важечки договор до 2023 година, а неговата откупна клаузула е 120 милиони евра. Челзи планира да плати помалку пари, но за возврат да го понуди Кепа Аризабалага.

Поранешниот голман на Атлетик Билбао има разочарувачка сезона на „Стемфорд Бриџ“. Во еден момент го загуби стартното место и за серија важни натпревари Френк Лампард сметаше на ветеранот Вилфредо Кабајеро. Во моментов, Кепа повторно е првиот избор на голот на Челзи, но тоа не ги запира шпекулациите за неговата иднина.

Постои и друга опција тој да се пресели во Валенсија. Атлетико сигурно нема да преговара за евентуална продажба на Облак. Единствената опција голманот да ја напушти „Ванда Метрополано“ е клубот кој го сака да ја плати клаузулата за ослободување, но ова е исто така неверојатно.

Share.

Leave A Reply