Данците како на тренинг против Чиле

0

Данска одигра само еден лесен тренинг на премиерата на светското првенство. Пред своја публика, еден од фаворитите за висок пласман ја прегази селекцијата на Чиле со убедливи 39-16.

Во првиот дел Чилеанците се соочија со првиот состав на Данска и за 30 минути постигна само 4 гола (22:4). Во вториот дел кога домашните го проширија ростерот и со оние од клубата, јужноамериканците успеаја да намалат од длабоката негатива.

На крајот, кај Данска со 100% ефикасност Каспер Мортенсен заврши како најдобар стрелец со 8 гола, додека Хансен постигна 7. Салинас со 4 гола беше најефикасен кај Чиле.

Share.

Leave A Reply