Давитков ги повика и Теодор, Мекејлеб и Хендрикс

0

Селекторот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Јорданчо Давитков го објави поширокиот список на кошаркари повикани за вториот дел од претквалификациите за Евробаскет во 2021 година.

На поширокиот список се најдоа и тројцата натурализирани кошаркари, Хендрикс, Бо Мекејлеб и Џордан Теодор.

Војдан Стојановски (Демир Инсаат Бујукчекмеџе)

Дамјан Стојановски (МЗТ Скопје Аеродром)

Александар Костоски (БЦМУ Питешти)

Дарко Соколов (МЗТ Скопје Аеродром)

Адем Мекиќ (Куманово)

Бобан Стајиќ (Куманово)

Андреј Магдевски (Гостивар)

Ненад Димитријевиќ (Хувентуд)

Димитар Караџовски (Куманово)

Стојан Ѓуроски (Блокотехна)

Диме Тасовски (Гостивар)

Бојан Трајковски (МЗТ Скопје Аеродром)

Марко Симоновски (МЗТ Скопје Аеродром)

Кирил Николовски (Работнички)

Ѓорѓи Чековски (Работнички)

Љубомир Младеновски (Илирија Љубљана)

Бојан Крстевски (Работнички)

Александар Штерјов (Куманово)

Марјан Јанески (Куманово)

Андреј Маслинко (МЗТ Скопје Аеродром)

Ричард Хендрикс (Галатасарај)

Лестер Бо Мекејлеб (Сарагоса)

Џордан Теодор (Армани Милано)

Нашите кошаркари ќе се соочат против селекцијата на Словачка на 25 февруари во Скопје, откако на гости славевме со 74:66.

Share.

Leave A Reply