Дембеле ќе го замени Коста во нападот на Атлетико Мадрид

0

Напаѓачот на Олимпик Лион, Муса Дембеле се сели во Атлетико Мадрид, објави италијанскиот новинар Фабрицио Романо на својата страница на Твитер.

Францускиот напаѓач веќе ги помина медицинскиот преглед. Документите за трансфер се потпишани и се очекува официјално соопштение за трансферот.

Беше објавено дека францускиот напаѓач ќе биде дојде на местото на Диего Коста. Дембеле ќе дојде во таборот на Атлетико Мадрид на позајмица со опција за купување. Откупот ќе изнесува 33 милиони евра.

Дембеле ги бранеше боите на Лион од 2018 година, а пред тоа играше за Селтик и Фулам. Оваа сезона, тој постигна 1 гол на 16 натпревари од француската Лига 1 (6 во првиот состав). Да потсетиме, минатиот месец, Атлетико се раздели со напаѓачот Диего Коста, кој иницираше раскин на договорот од лични причини.

Share.

Leave A Reply