Дончич за 10-денови не стана рекордер

0

Кошаркарот од Словенија, Лука Дончич, се проби на втората позиција во НБА лигата  кога станува збор за најмлад играч кој постигнал трипл-дабал ефект на еден натпревар.

Тој на вчерашниот меч во дресот на Далас Маверикс против Милвоки постигна 18 кошеви имаше 11 скокови и 10 асистенции. Тој на вечната листа го помина легендарниот, Леброн Џејмс како и младата ѕвезда на ЛА лејкерс, Лонзо Бол. Пред него е само Маркел Фулц.

Дончиќ споменатиот ефект го оствари со 19 години и 327 денови додека Фулц кој го држи рекордот, тоа го направи кога имаше 19 години и 317 дена.

Share.

Leave A Reply