Дончиќ носи нови победи за Далас, Адетокунбо рекордно против ЛА Клиперс

0

Лука Дончиќ повторно беше најдобар во составот на Далас во еден од најинтересните ноќешни дуели во НБА лигата Маверикси го совладаа Орландо со еден поен разлика 107:106 и ја остварија петтата сезонска победа.

Словенецот средбата ја заврши со 27 поени, имаше и по седум скока и асистенции. Најефикасен кај Орландо беше Гордон со 23 поени.

Хјустон со 129:112 го победи Голден Стејт, а Џејмс Харден и овој пат беше најдобар на теренот. Голден стејт со сите проблеми со повредени играчи тешко се носи со ривалите во НБА, така беше и ноќеска против Хјустон. Харден реализираше 36 поени, имаше и 13 асистенции.

Најдобриот кошаркар на Милвоки Бакс, Јанис Адетокунбо, постави нов историски резултат во НБА лигата, со својот настап на дуелот со ЛА Клиперс синоќа. На гостувањето во ЛА, Милвоки славеше со 129:124, а Адетокунбо постигна 38 поени, собра 16 скокови и додаде 9 асистенции, со што стана првиот играч во историјата на НБА лигата, кој постигнал најмалку 200 поени во првите осум натпревари од сезоната, остварил најмалку 100 скока и додал барем 50 асистенции.

РЕЗУЛТАТИ:

Детроит – Њујорк      122:102

Индијана – Вашингтон         121:106

Атланта – Чикаго       93:113

Хјустон – Голден Стејт          129:112

Торонто – Сакраменто          124:120

Мемфис – Минесота            137:121

Далас – Орландо       107:106

Јута – Филаделфија   106:104

Л.А. Клиперс – Милвоки      124:129

Share.

Leave A Reply