Еден рекорд на Федерер изгледа е недостижен за Ѓоковиќ

0

Најтрофејниот тенисер на сите времиња, Роџер Федерер, е рекордер по бројот на неделите поминати на 1-то место на АТП листата.

Швајцарецот таму бил вкупно 310 недели и тоа е  единствениот рекорд кој изгледа недостижен за моментлниот лидер, Новак Ѓоковиќ.

Србинот статистички погледнато може да ги подобри речиси сите рекорди што ги држи неговиот голем ривал, но, тешко дека ќе успее да го надмине во бројот на неделите поминати како прв тенисер на светов.

Share.

Leave A Reply