Елсбери постави рекор во МЛБ лигата

0

Џејкоб Елсбери на неговиот 34-ти роденден подобри еден од најнеобичните рекорди во американската бејзбол лига.

Централниот поентер на Њујорк Јенкис стигна до базата со помош на противникот по 30-ти пат во кариерата со што го надмина досегашното врвно достигнување во МЛБ поставено од легендата, Пит Роуз во 70-тите и 80-тите години на дваесеттиот век. Елсбери беше еден од најдобрите во неговиот тим кој немаше проблеми на гостувањето кај Тама Беј на стадионот „Сити Филд’ во Њујорк и победи со 5 спрема 1.

Елсбери во претходната сезона постави рекорд во рамките на еден шампионат со 12 интервенции а од почетокот на тековнава веќе има четири.

Share.

Leave A Reply