Еурофарм Пелистер го објави ростерот за оваа сезона

0

Ракометниот клуб Еурофарм Пелистер ги одреди броевите на дресовите за сезоната 2020/21 во СЕХА Гаспром лигата и Лига Европа.

Капитен во новата сезона е Градимир Чаневски.

Еурофарм Пелистер 2020/21:
21. Градимир Чаневски (капитен)
16. Благојче Трајковски
4. Никола Марковски
59. Елимр Граџан
10. Томислав Кушан
23. Марин Вегар
7. Дејан Кукуловски
24. Милоран Кукоски
9. Стипе Мандалиниќ
11. Невен Стјепановиќ
30. Мартин Велковски
2. Матео Мареш
3. Гоце Ојлески
6. Бојан Маџовски
13. Мирко Радовиќ
66. Милан Ѓукиќ
19. Ненад Костески
14. Марио Танкоски
18. Јосип Периќ

Стручен штаб:
Жељко Бабиќ (тренер)
Божидар Мојсов (асистент тренер)
Ице Соколески (асистент тренер)

Првиот официјален натпревар кој екипата на Еурофам Пелистер треба да го игра е дуелот од првото коло на групата Д на Лига Европа против Татабања на 20 октомври во 18:45 часот во спортската сала „Боро Чурлевски“ во Битола.

Токму оваа екипа бара одложување на оваа средба поради заразени играчи од коронавирус, но сеуште не е потврдено одложувањето на оваа средба од страна на ЕХФ.

Share.

Leave A Reply