Ф1: Холандското ГП и официјално е откажано

0

Холандското Гран При за оваа година е откажано поради глобалната пандемија на коронавирусот.

Трката, која требаше да се врати во календарот во Формула 1 за првпат по 1985 година, требаше да се одржи на 3 мај, но првично беше одложена.

„Бевме целосно подготвени за оваа трка и сè уште сме“, рече спортскиот директор на Гранд При, Јан Ламерс.

„Бараме сите да бидат трпеливи. Моравме да го очекуваме тоа 35 години, за да можеме да почекам уште една година“.

Share.

Leave A Reply