Фара се определи да трча на маратонот во Манчестер

0

Атлетичарот, Мо Фара, објави ќе учествува на големиот маратон во Манчестер закажан за во месец мај во 2018 година .

Освојувачот на четири олимписки титули последен пат трчал на патеката во Англија пред 10 години или кога бил на 24-ри годишна возраст. Тогаш го освои третото место зад  Мика Кого од Кенија и  Зерсенај Тадезе од Еритреја.

„Не можам да дочекам да се вклучам во трката во Манчестер. Тешко е да се поверува дека помина повеќе од десет години откако првпат отидов таму. Атмосферата е фантастична, тоа е град кој го сака спортот”, рече Фара.

Share.

Leave A Reply