Фаворитите за пехарот ќе имаат отворен пат до финалето

0

Во Лига Европат треба да се одиграат реваншите од  1/8-финалето: Копенхаген – Истанбул ББ (0:1), Вулверхемптон – Олимпијакос (1:1), БаерЛеверкузен – Ренџерс (3:1), ШахтјорДонецк – Волфсбург (2:1) , Базел – Ајнтрахт (3:0), МанчестерЈунајтед – ЛАСК (5:0). Интер – Хетафе и Севилја–Рома.

Потоа во наредната фаза ЧЕТВРТФИНАЛЕ, 10 И 11 АВГУСТ ќе се сретнат победниците од дуелите:
Волфсбург/Шахтер – Ајнтрахт/Базел
ЛАСК/Манчестер јунајтед – Истанбул/Копенхаген
Интер/Гетафе – Г. Ренџерс/Баер Л.
Олимпијакос/Вулверхемптон – Севилја/Рома

ПОЛУФИНАЛЕ, 16 И 17 АВГУСТ
Олимпијакос/Вулверхемптон–Севилја/Рома – ЛАСК/Манчестер јунајтед–Башахшехир/Копенхаген
Интер/Гетафе–Г. Ренџерс/Баер Л. – Волфсбург/Шахтер–Ајнтрахт/Базел

Четврт-финалето ќе биде во Германија а домаќини се Келн, Дуизбург, Дизелдорф и Гелзенкирхен. Финалето ќе биде во келн на 21 август

Share.

Leave A Reply