ФИБА ги носи Дарушафака, Билбао и Ритас во Лигата на шампионите

0

Турскиот кошаркарски клуб Дарушафака, шпански Билбао и литвански Ритас Вилнус потпишаа договор и ќе играат во Лигата на шампионите на ФИБА следната сезона. ФИБА се обидува да ја засили конкуренцијата во своето натпреварување, па за таа цел веќе испратила покани и до  Цедевита Олимпија, Партизан и Будуќност.

Дарушафака, Билбао и Ритас Вилнус минатата сезона играа во Евролигата и Еврокупот.

„Нивното пристигнување јасно зборува за развојот на нашата конкуренција. Во исто време, ние сме среќни што сè повеќе клубови ширум Европа сакаат да ја видат својата иднина во нашето натпреварување“, изјави Патрик Комнинос, извршен директор на ФИБА Лигата на шампионите.

Share.

Leave A Reply