Франција е победник на ФЕД Купот

0

Женската тениска репрезентација на Франција е новиот освојувач на ФЕД Купот. Во финалето во Перт (Австралија), Французинките го добија решавачкиот меч, откако Каролина Гарсија и Кристина Младеновиќ во игра на двојки беа подобри од домашните тенисерки Ешли Барти и Саманта Стосур совладувајќи ги со резултат 6:4, 6:3.

Со овој успех, Франција по третпат во историјата и за првпат од 2003 година успеа да стане победник на женското репрезентативно натпреварување.

Share.

Leave A Reply