Франција може да се врати во Формула 1 календарот

0

Земјата на „триколорите“ може да ги изненади пријатно фановите на Формула 1 и да се врати во календарот за 2018 година со петтгодишнен договор, објавија дел од медиумите во Франција.

Денеска беше посочено дека в понеделник во Париз на прес-конференција, ќе бидат објавени сите детали поврзани со најновата информација.Последната Гран При трка на Франција беше во 2008 година на „Маникур“.

Пред тоа, патеката „Пол Рикард“ беше домаќин 14 пати во перидот од 1971 до 1990 година. „Пол Рикард“ се користеше и за подготовка на пилотите во Формула 1 со гумите на Пирели за новата сезона во почетокот на 2016 година.

Share.

Leave A Reply