Французинот демонстрира квалитет

0

Фабио Квартараро со моторот на Јамаха ќе стартува од пол-позицијата на утрешната трката која ќе биде возена за ГН на Холандија.

Французинот кој е дебитант во кралската класа постави нов рекорд на патеката во Асен со што стана и најмладиот возач кој двапати по ред обезбедил пол-позиција во најсилната конкуренција во Мото-Гран При шампионатот.Зад него од второто и третото место трката ќе ја почнат Шпанците, Маверик  Виљалес (Јамаха) и Алекс Ринск (Сузуки).

Трката за ГН Холандија ќе се вози денеска со почеток од 14.00 часот.

Share.

Leave A Reply