Французинот ќе ја предводи колоната

0

Фабио Квартараро од Франција изненедувачки победи во денешните квалификации за трката во Шпанија на патеката во Каталуња.

20-годишниот член на Јамаха кој  дебитира во најсилната класа во Мото ГП, успеа да ги остави на второто и третото место големите фаворити, Марк Маркез на Репсол Хонда и Маверик Вињалес на Јамаха.

Утре од третиот ред ќе започнат Франко Морбидели и Валентино Роси додека од четвртиот ќе стартуваат Андреа Довициозо и Данило Петручи.Трката за големата награда на Каталуња се вози утре попладне од 14:00 часот.

Share.

Leave A Reply