Гатузо има „смешна плата“ за италијански услови

0

Можеби  изгледа смешно, но тренерот на фудбалерите на Милан, Џенаро Гатузо, е тренер со најниска плата во серијата А.

Годишните приходи на така наречениот пит-бул е 120.000 илјади евра. Дури и менторот на Верона, кој е рангиран на 19. место во Калчо лигата, добива повеќе од Гатузо. Фабио може да се пофали со годишна плата од 250.000.000 евра.

Тренерот на Интер, Лучијано Спалети, заработува 4 милиони годишно додека Масимилиано Алиџири ја предводи лигата со седум милиони по сезона.

Share.

Leave A Reply