Германецот го издржа притисокот и победи во Бахреин

0

Себастијан Фетел од екипата на Ферари го осови првото место на трката во Бахреин која се бодуваше за светскиот шампионат во Формула 1.

Германецот успеа да се пробие на првото место и да ги остави зад него возачите на Мерцедес, Луис Хамилтон и Валтери Ботас. Меѓу првите 10-ет место обезбедија и: Раиконен, Риакрдо, Маса,Перез, Гросјан, Хулкенберг и Окон. Трката на ја завршија:Маркус Ериксон, Ленс Строл,Карлос Сајнц, Марк Ферстапен,Кевин Магнусен, Штофел Вандорн и Фернандо Алонсо.

Фетел со денешната победа се проби на челната позиција кај возачите. Наредната трка ќе биде реализирана на 30 април на патеката во Сочи за Големата награда на Русија.

 

 

Share.

Leave A Reply