Ѓоковиќ остана на тронот во Мелбурн

0

Новак Ѓоковиќ по осмипат е освојувач на Австралија Опен. Во неверојатно возбудливо финале во Мелбурн, Србинот се врати од негатива од 2:1 во сетови на дуелот со Австриецот Доминик Тим за да дојде до победа од 3:2 (6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 6:4).

Освен осмата титула и одбраната на трофејот од минатата сезона, Ѓоковиќ успеа да се врати и на првото место на АТП листата симнувајќи го од врвот Рафаел Надал.

Share.

Leave A Reply