Ѓорческа едно место погоре на ВТА ранг листата

0

Нашата најдобра тенисерка, Лина Ѓорческа откако забележа победа на  ИТФ фјучерс турнирот во Валенсија скокна за едно место на ВТА листата.

Ѓорческа сега е на 205. место во светот, што е скок за една позиција од предходното рангирање. Што се однесува до ранг листата во двојки таа ќе има напредок од неколку позиции, но наредната недела кога ќе бидат пресметани бодовите освоени со победата во Валенсија заедно со Галина Воскобоева од Казахстан.

Магдалена Стоилковска има пад од осум места и сега е на 1.174. место во поединечна конкуренција.

 

Share.

Leave A Reply