Гулиев, Тејлор, Картер се нови светски шампиони

0

Турскиот атлетичар Рамил Гулиев е новиот светски шампион на 200 метри. Тој во отсуство на светскиот рекордер Усеин Болт победи нана СП во Лондон.

Трката за злато ја истрча за 20.09 секунди и беше победи од Вејд Ван Никерк од Јужна Африка , кој во фото финишот го среброто пред Џерем Ричардс од Тринидад и Тобаго, двајцата со време 20.11 секунди

.Во трискок Американецот Џонатан Тејлор го одбрани златниот медал. Имаше трискок со должина 17.68 метри, пред сонародникот Вил Клеј 17.63 и Нелсон Евора од Португалија – 17.19.Во трката на 400 метри со пречки кај жените победи Кори Картер (САД) со време 53.07 секунди, пред Далила Мухамад (САД) и Ристанана Трејси од Јамајка.

Share.

Leave A Reply