Холандија почнува да бара нов селектор

0

Селекторот на националниот тим на Холандија, Дик Адвокат, ќе ја напушти функцијата по контролните натпревари на „Лалињата” во ноември. Тој не се квалификуваше за Светското првенство 2018, а Холандија заврши на третото место во групата А од квалификациите. Договорот на Адвокат беше до крајот на годината со можност за продолжување ако Холандија се квалификуваше за Светското првенство.

„Кралскиот фудбалски сојуз на Холандија сега мора да најде тренер за иднината на репрезентацијата. Јас ќе останам на чело на репрезентацијата за контролите во ноември. Ми беше задоволство што по трет пат во мојата кариера работам на чело на Холандија“, рече 70-годишниот Дик Адвокат.

Адвокатот застана на чело на холандската репрезентација на 1 јуни 2017 година. Тој го замени Дени Блинд, кој беше ослободен по поразот од Бугарија со 2:0. Во времето на промена на позицијата, Холандија беше четврта во групата А со седум поени во пет натпревари. Претходно, Дик Адвокат беше на чело на Холандија во периодите 1992-94 и 2002-04 година.

Share.

Leave A Reply