Јака Блажиќ е нов кошаркар на Барселона

0

Јака Блажиќ потпиша договор со Барселона, објавија на официјалната веб-страница на каталонскиот кошаркарски клуб. Договорот со словенечкиот кошаркар е во период од една сезона.

Минатата сезона Блажиќ ја помина во екипата на Андора, со просек од 13,6 поени и 4,2 скокови по натпревар. Блажиќ има големо искуство во Евролигата – откао шест сезони веќе беше дел од овој турнир како кошаркар на Олимпија, Црвена Звезда и Басконија.

Share.

Leave A Reply