Фото Галерија

Галерија

Фото Вест

20-годишната Ана Андрес која ја освои титулата Мис на Украина за 2014 година е голем фан на фудбалскиот состав Барселона. Таа има големи шанси во јануари во 2015 година да дојде и до наградата „ Мис Вселена“.

Маркетинг

Пријатели

  

No Image
Кугларите на Макпетол тргнаа со две победи
25.10.2014.
 Денеска се одиграа сите натпревари од второто коло од Македонската кугларска лига 2014/2015 година. Во кугланата во Спортскиот центар “Борис Трајковски” се одиграа два натпревари, каде во првиот натпревар силите ги одмерија екипите на Вардар и Империјал Тобако, како и екипите на Македонија – Макпетрол.

 

Натпреварот меѓу екипите на Вардар и Империјал Тобако заврши со резултат 8:0, додека екипата на Македонија загуби со резултат 1:7 од актуелниот шампион Макпетрол.,

 

Третиот натпревар во Скопје се одигра во куглана Мусандра во ГТЦ – Скопје, каде се сретнаа екипите на ГТЦ и Работнички. Овој натпревар заврши со победа на екипата на ГТЦ со резултат 6:2. Последниот натпревар се одигра во Битола, каде домаќинот Хераклеа играше против екипата “18 Август Адинг”. Овој натпревар заврши со победа на домаќинот со резултат 7:1.
 
Фенингер и Шифрин први победнички оваа сезона
25.10.2014.
 Австријката Ана Фенингер и Американката Микаела Шифрин се победнички на првата велеслаломска трка од новата сезона во Светскиот куп во алпско сијање. Сезоната стартуваше денеска во австрискиот ски-центар Зелден.

 

Шифрин имаше предност од првата трка, но сепак, по второто возење и двете скијачки имаа идентично вкупнно време, 2:39,85 минути, по што мораа да го поделат првото место. Трета на целта се најде Австријката Ева Марија Брем.

 

Меѓу првопласираните четири имаше три домашни скијачки, бидејќи Катарина Цетел го освои четвртото место, пред Италијанката Брињони која заврши на петтото место.
 
Дут сеуште го води Вердер
25.10.2014.

 Тренерот на Вердер (Бремен) Робин Дут го одржа утринскиот тренинг на тимот, но се очекува тој да му биде последен на оваа позиција. Синоќа тој го предводеше беговиот тим до уште еден пораз на домашен терен со 0:1 од Келн и останува на последно место во Бундеслигата без ниту една победа од девет одиграни кола.

 

Уште пред натпреварот Дут рече дека ова е неговата последна  шанса да остане на клупата на Вердер. Стратегот се појави на стадионот уште во 8,20 часот и 90 минути подоцна ги предводеше играчите на рекреативен тренинг. Сепак за попладнево е закажан состанок со раководството, на кој најверојатно ќе биде ослободен.

 

По натпреварот синоќа група од околу 200 лути навивачи на Вердер го блокира автобусот на тимот и побара објаснување од тренерот и фудбалерите за лошите резултати кои ги има тимот од стартот на сезоната.
 
ЖРК Вардар вечерва по прва победа во ЛШ
25.10.2014.

 ЖРК Вардар вечерва од 19 часот против германскиот тим Турингер ги започнува натпреварите во ЛШ пред своја публика. Откако во првото коло беше поразен на гостувањето кај Будуќност во подгорица, сега тимот на Вардара оди на победа на оваа средба. Македонскиот првак Вардар го пречекува Турингер во 2. коло од групата „Б“, што воедно ќе претставува и промоција на новиот дом и на дамите СЦ „Јане Сандански“ во најквалитетното европско клупско натпреварување.

 

Пред неколку месеци во СЦБТ, токму преку германскиот шампион „црвено-црните“ дами се промовираа во патници во Ф4 во Будимпешта, а сега преку него ги бараат и првите два бода во ЛШ. Токму тој дуел го спречи Турингер да испише историја, односно да биде првиот бундеслигаш на „фајнал-фор“ во Лигата на шампионите, а потоа дојде и претходно најавениот трансфер на германската репрезентативка Ања Алтаус во Вардаровиот табор.

 

Ждрепката сакаше повторно Вардар и Турингер да играат два натпревари, но овој пат Алтаус како дел од „црвено-црниот“ дрес. Германката во Вардаровиот дрес е децидна во ставот дека пријателството е на страна кога се води битка на теренот, каде двата бода се многу важни. „Ова е прв натпревар во Скопје со мојот стар тим. Подготвена сум за таков предизвик, ќе биде навистина квалитетно надигрување. Две години поминав во Турингер, го знам тренерот, играчите, дел од нив ми се соиграчи и во репрезентацијата, емоциите и пријателството ги ставам настрана и се фокусирам на играта на теренот“ изјави Ања Алтаус.
 
Јувентус со проблеми пред мечот со Палермо
25.10.2014.

 Со еден куп проблематични фудбалери ќе треба да се справи тренерот на Јувентус Масимилиано Алегри. Тренерот доби уште едналоша вест од лекарите на тимот, а таа е за недостатокот на дефанзивецот Патрис Евра.

 

Во кампот на „Старата Дама" со повреди се уште Ромул, Симоне Пепе, Мартин Касерес и Андреа Барѕали. Дуелот со Палермо е во неделата од 15:00 часот и доаѓа по поразот на Јувентус од Олимпијакос (0:1) во Лигата на Шампионите.

 

Италијанскиот гигант се уште е број 1 на табелата во Серија А, додека екипата на Палермо е се поблиску до испаѓање, но сега се со поголема самодоверба од победата над Чезена. 
 
Малдини: Милан не згреши со Пипи Инзаги
25.10.2014.

 Легендарниот дефанзивец на Милан Чезаре Малдини се изрази позитивно за тренерот на „росонерите" Филипо Инзаги. Според поранешниот селектор на Италија СуперПипо е вистинскиот човек за тренерското место во Милан.

 

Под раководство на Малдини Сениор поранешниот голгетер стана европски шампион за млади и играше на светското првенство во Франција во 1998 година.

 

„Назначувањето на Инзаги беше паметен потег на Милан. Тој покажува добри тренерски заложби. Пипо одлично го познава клубот, а и момчињата во тимот го познаваат многу добро. Тој не почна да работи на слепо, а поседува и харизма. Важно е тренерот да има почит кон своите фудбалери", изјавил некогашниот капитен на „црвено-црните". 
 
Интересни факти пред 169-то „Ел Класико“
25.10.2014.

 Реал (Мадрид) доби само два од последните 12 натпревари во првенство против Барселона (2 нерешени, 8 порази). Тимот на Карло Анчелоти ги доби последните пет натпревари во Примера, постигнувајќи во просек по пет гола на средба. Барселона е блиску до подобрување на клупскиот рекорд за последователни натпревари без примен гол - 9. Во моментов каталонците немаат погодок во сопствениот гол во осумте кола од почетокот на сезоната. Барса е во серија од 13 последователни натпревари без пораз во првенството (9 победи и 4 реми).

 

Последниот пораз на тимот беше во април - 0:1 против Гранада.  Двата тима постигнуваа голови на последните 16 изданија на Ел Класико. Последниот случај, кога еден од двата тима не се постигне гол, беше во полуфиналето на Лигата на шампионите во 2011 година, кога Барселона победи со 2:0 на „Сантијаго Бернабеу". Карло Анчелоти освои само едно од трите Ел Класико, во кои го води Реал (Мадрид) до моментов - 2:1 во финалето на Кралскиот куп. Поранешниот шпански репрезентативец Фернандо Јеро е фудбалерот со најмногу картони во дербито на шпанскиот фудбал - 17 жолти и еден црвен во дресот на Реал (Мадрид). Актуелниот дефанзивец на Реал Серхио Рамос е сосема блиску до него - 14 жолти и два црвени картони.

 

Лионел Меси има 21 гол против Реал (Мадрид). Кристијано Роналдо се запиша 13 пати во Ел Класико за Реал (Мадрид). Новиот тренер на Барселона Луис Енрике дебитира како тренер во големото дерби. Тој, сепак, не е меѓу почетниците во судирите меѓу Реал (Мадрид) и Барса, бил и од двете страни. Тој има вкупно 32 учества во Ел Класико за Реал (во периодот 1991-96 година) и за каталонците (1996-2004 година).  Легендата на "кралскиот клуб" Пако Генто е рекордер по учества во дербито - 44. Од сегашните играчи на двата клуба најблиску до него е Чави (40 натпревари). Икер Касиљас има 35 учества во Ел Класико, Андрес Иниеста е со 29, а Меси има 28. 
 
Вечерва „Ел Класико“ на „Бернабеу“
25.10.2014.

 Реал (Мадрид) ја пречекува Барселона во најочекуваниот натпревар во целиот свет. Средбата од 9 коло на Примера дивизион е денес од 18:00 часот и се очекува да биде уште една одлична пресметка меѓу двата клуба. Од години има непријателство меѓу централната власт, олицетворена од реал Мадрид и сепаратистичките настроени во Каталонија. Реал (Мадрид) и Барселона се расправаат и на економскиот фронт - трансферен пазар, продажба на предмети, привлекување на спонзори и др.

 

Во 169-то издание на Ел Класико уште еднаш ќе се судрат едни од најголемите фудбалски таленти. Од една страна ќе биде уште галактички формација на Реал - Кристијано Роналдо, Хамес Родригез, Тони Крос, Лука Модриќ, Серхио Рамос и Карим Бензема (Герет Бејл е повреден), а во противничката половина ќе биде новиот "Дрим Тим" на "каталонците "- Лионел Меси, Нејмар, Иван Ракитиќ, Андрес Иниеста, Чави и се чека дебито за каталонците на Луис Суарез.

 

Еве ги можните состави на двете екипи: Реал (Мадрид): Икер Касиљас, Даниел Карвахал, Серхио Рамос, Пепе, Марсело, Иско, Тони Крос, Лука Модриќ, Хамес Родригез, Кристијано Роналдо, Карим Бензема. Повредени: Фабио Коентрао, Хесе, Герет Бејл Барселона: Клаудио Браво, Даниел Алвес, Хавиер Маскерано, Џереми Матео, Жорди Алба, Серхио Бускетс, Иван Ракитиќ, Андрес Иниеста, Педро Родригез, Лионел Меси, Нејмар. Повредени: Томас Вермаелен, Адријано Кореја, Даглас Переира Досега во рамките на Примера дивизион: 168 одиграни натпревари, 70 победи за Реал (Мадрид), 32 нерешени и 66 победи за Барселона.
 
Металурзите реализираат серија проекти
24.10.2014.

 Ракометниот клуб Металург утрешниот мечот со Борац Бања Лука во СЕХА лигата ќе го искористи за реализација на хуманитарна акција за докторка, Евица Бојаџиева, која боледува од редок вид на карцином.

Металурзите во тој правец, апелираат за поголема присутност на навивачите во СЦ Борис Трајковски ( 20.15) на пресметката со тимот од БИХ бидејќи од секоја продадена влезница ќе се издвои дел за хуманитарната акција која заслужува респект.

Што се однесува за мечот со тимот од БИХ и тренерот Лино Червар и ракометарот Филип Талевски, се едногласни дека бодовите мора да останат во Скопје. Нашите шампиони денешниот прес го искористија за промовирање на ракометната Академија во која досега се вклучени 1564 деца. 
 
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 14 од 28766
No Image
No Image No Image No Image

Лична Карта

 
 
Адреса: бул. 8 Септември ББ,
сала:  Б. Трајковски
Тел/факс: 02/31 21 903
e-mail: Оваа адреса на е-пошта е зашититена од спем-ботови, потребно е да го вклучите Javascript-от за да ја погледнете
SMS 070/075/077 145 903
 
Следете не на:
 
 
  

ФОТО - 9. РОДЕНДЕН

Партнери


 
     
 
 
 

        

    

 

Nogomet

Анкета

Koj ќе биде новиот освојувач на Лигата на шампионите?
 
No Image
© 2014 Спортско Радио 90,3
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
No Image