Јувентус и Манчестер Сити си разменија млади играчи

0

Јувентус направи интересна размена со Манчестер Сити. Јувентус го привлече Феликс Кореја за 10,5 милиони евра, а фудбалерот потпиша 5-годишен договор со оваа екипа. Пабло Морено замина во спротивна насока.

Тинејџерот на Барселона ќе ги чини „граѓаните“ 10 милиони евра. Во Торино, тие се секако задоволни од договорот, затоа што во 2018 година Морено беше ангажиран како слободен агент. Во исто време, Јувентус и официјално го продаде напаѓачот Стефи Мавидиди на Монпеље. Договорот ќе донесе 3,6 милиони евра во касата на „Бјанконерите“. Мавидиди минатата сезона ја мина на позајмица кај Дижон, постигнувајќи 5 гола на 24 натпревари.

Клубот сакаше да го задржи, но двете страни не се согласија за личните услови на играчот. Лил и Аталанта веднаш покажаа интерес за 22-годишниот напаѓач, но најбрзо реагираа од Монпеље.

Share.

Leave A Reply