Јувентус планира да го откупи договорот на Алваро Мората

0

Раководството на Јувентус планира да го купи шпанскиот напаѓач Алваро Мората од Атлетико Мадрид, со кој играчот е под договор. Јувентус ќе се обиде да го купи 28-годишниот напаѓач во летото 2021 година, според „CBS Sports“.

Да потсетиме, Јувентус му плати на Атлетико Мадрид 10 милиони евра за позајмица на напаѓачот. Во исто време, во нивниот договор е вклучена опцијата за откуп. Доколку Јувентус одлучи да го купи Мората во летото 2021 година, тогаш клубот од Торино ќе мора да плати 45 милиони евра. Летото 2022 година, цената на напаѓачот ќе се намали на 35 милиони евра.

Во сезоната 2020/2021, Мората постигна три гола и три асистенции на 7 натпревари во Серија А. Јувентус е 4-ти на табелата во Серија А со 17 бода на девет натпревари. Актуелниот шампион заостанува шест бода зад водечкиот Милан.

Share.

Leave A Reply