Калјари ќе има нов тренер

0

Италијанскиот фудбалски состав Калјари го отпушти тренерот Еузебио Ди Франческо по неговиот 14-ти пораз на 23 натпревар од почетокот на сезоната во Серија А, објави клубот од Сардинија.

Во петокот, Калјари загуби дома од Торино со 1:0 и сега се наоѓа на 18-то место во поредокот со само 15 бодови. Ди Франческо кој ја работеше  првата сезона во клубот од Сардинија претходно беше отпуштен од Сампдорија и тоа по само седум натпревари.

Според медиумите, поранешниот тренер на СПАЛ, Леонардо Семпличи, најверојатно ќе го преземе кормилото на Калјари.

Share.

Leave A Reply