Карловиќ направи своевиден подвиг

0

Хрватскиот тенисер, Иво Карловиќ, успеа во маратонски меч во текот на ноќта да го совлада Јуичи Сугите со 3 спрема 2 на Отвореното првенство на Австралија со што стана највозрасниот играч на терените во Мелбурн кој во последниве 40 години успеал да влезе во третото коло.

38 годишниот ветеран на мечот со Јапонецот направи 53 аса што претставува и своевиден рекорд бидејќи по седми пат во кариерата има повеќе од 50-ет аса на еден меч.

Карловиќ во наредната фаза на првиот годинашен Грем Слем турнир за противник ќе го има Италијанецот, Андреас Сепи.

Share.

Leave A Reply