Кина ќе биде домаќин на светското клупско првенство во 2021 година

0

Светското фудбалско клупско првенство во 2021 година најверојатно ќе се одржи во Кина, пренесува Асошиејтед Прес.

Почнувајќи од 2021 година, шампионатот ќе се одржува во нов формат. Според планот, тој ќе се одржува на секои четири години, а 24 екипи ќе учествуваат на турнирот одеднаш. До денес, сè уште не е познат целосниот список на клубови, но последните четири победници од Лигата на шампионите и Лигата на Европа ќе добијат место на големиот настан. Исто така се знае дека на првенството сигурно ќе учествуваат и Реал Мадрид, Ливерпул, Атлетико и Челзи.

Share.

Leave A Reply