Кој е клубот кој што има најмногу шампиони во своите редови ?

0

Светското првенство во Русија заврши со титула за Франција, а веднаш потоа се појавија и неколку интересни факти за љубители на фудбалот.

Блес Матуиди беше единствениот во Франција што ја претставуваше италијанската Серија А во шампионската репрезентација. Логично е да се запрашаме кој е тимот со најмногу светски шампиони и колку се тие.

Прво место на оваа листа е за Јувентус, кој поседува 25 фудбалери кои имале чест да бидат светски шампиони. Од нив, 22-ца се Италијанци. Вториот тим по „бјанконерите“ е Баерн Минхен, кој има 24 светски шампиони. Интер е исто така при врвот на оваа скала. „Нероазурите“ може да се пофалат со 19 играчи. Четврто место е Рома со 15, а четвртиот е Пењарол (Уругвај) со 14 играчи кои биле светски шампиони.

Еве ги сите 10 клубови со најмногу светски шампиони во нивната историја:

  1. Јувентус (Италија), 25 светски шампиони
  2. Баерн Минхен (Германија), 24
  3. Интер (Италија), 19
  4. Ром (Италија), 15
  5. Пењарол (Уругвај), 14
  6. Национал (Уругвај), 13
  7. Сантош (Бразил), 11
  8. Реал Мадрид (Шпанија), 11
  9. Милан (Италија), 10
  10. Барселона (Шпанија), 10
Share.

Leave A Reply