Куартараро ќе почне од пол позицијата и на тајландското ГП

0

Пилотот на Јамаха, Фабио Куартараро ја освои својата четврта пол-позиција оваа сезона во рамките на Мото ГП шампионатот. И покрај падот во последниот круг, Французинот заврши на првото место во квалификациите со рекорден круг на патеката во Тајланд.

Лидерот во генералниот пласман, Марк Маркез и ветеранот Валентино Роси паднаа на истото место. Од второто место утре изутрина на тајландското ГП ќе почне уште еден пилот на Јамаха – Маверик Винаљес. Трет ќе биде Маркез.

Share.

Leave A Reply