Кутињо ќе побара да добие португалски пасош

0

Играчот од средниот ред на Барселона Филипе Кутињо планира да добие португалско државјанство, објави весникот „Мундо Депортиво“.

Треба да се напомене дека играчот веќе ги подготвил документите за поднесување на апликацијата. Тој ќе може да добие португалски пасош, бидејќи неговата сопруга е од Португалија и тие се во брак три години. Според законите на земјата, играчот може да ја промени својата националност по оваа основа.

Ако апликацијата биде одобрена, Кутињо ќе игра како фудбалер на ЕУ за Барселона и на тој начин ќе го ослободи местото на странец во тимот. Во Шпанија, клубовите немаат право да имаат повеќе од три играчи без европски пасош.

Share.

Leave A Reply