Ландин и Бредал Офтендал се најдобрите ракометари за 2019 според ИХФ

0

Голманот Никлас Ландин  прогласен за најдобар ракометар за 2019 според ИХФ. Тој го зазема првото емсто во изборот на Светската ракометна федерација, пред Сандер Сагосен.

Ландин е само четвртиот голман кој е избран за најдобар ракометар на годината. Во конкуренција за признанието годинава беа и Хансен, Лауге и Циндриќ.

За најдобра ракометарка беше прогласена Норвежанката Стине Бредал Офтедал.  Најдобар тренер во машка конкуренција е Николај Јакобсен, а најдобар тренер кај дамите, Емануел Мајонад, селекторот на Холандија и тренерот на Мец.

Share.

Leave A Reply