Лауда : Го натеравме Мерцедес да се мобилизира

0

Ники Лауда кој е косопственик и воедно менџер во екипата на Ферари, вели дека резултатите на „сребрената стрела“ ги натерала луѓето од Мерцедес да го активираат алармот. Хамилтон и Фетел си разменија по една победа во Мелбурн и Кина, но, Германецот излезе профитабилен и во Бахреин.

„Алармите започнаа да ѕвонат. Тие што победија во Бахреин ќе имаат предност и за наредните три трки“ – изјави Лауда пред германскиот весник „Osterreich“. Пилотите на Мерцедес, Луис Хамилтон и Валтер Ботас, ги обвинија новите гуми на „Pirelli“ по поразот во Бахреин алудирајќи на нивниот ефект на високите температури на патеката.

Во исто време и првиот шеф на Фетел во Формула 1, Герхард Бергер, призна пред „Билд“ дека неговиот возач ќе има значајна улога во трката за шампионската титула.

Share.

Leave A Reply