Леклерк по трет пат во серија со пол позиција

0

Возачот на Ферари, Чарлс Леклерк, стигна до третата пол-позиција по ред во Формула 1 шампионатот и на трката за ГН на Сингапур ќе стартува од лидерското место.

Леклерк имаше најдобро време од 1:36.217 секунди и заврши пред актуелниот првак Луис Хамилтон од Мерцедес. Третата позиција му припадна на клупскиот колега на Леклерк, Себастијан Фетел од Ферари.

Од четвртата позиција ќе тргне Макс Верстапен, а потоа следат Валтери Ботас, Карлос Сајнц, Даниел Рикардо, Нико Хулкенберг, Нандо Лорис…

Трката за ГН на Сингапур се вози утре (недела) од 14:10 часот.

Share.

Leave A Reply